Бронхиална астма

Бронхиална астма

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПАЦИЕНТА
Бронхиалната астма е заболяване, при което дихателните пътища пристъпно намаляват своя просвет и затрудняват обмена на газове между организма и околната среда. Тежестта на бронхиалната астма варира в големи граници – от леки форми, при които има само кашлица и недостиг на въздух до тежки форми, които ограничават елементарни човешки дейности и могат да застрашат живота. В същото време има състояния, при които има симптоми, подобни на астматичните, но които не са астма. Важно е да се постави точната диагноза: дали се касае за астма, каква е тежестта на астмата, дали има елементи от околната среда, които по специфичен начин да я предизвикват. Само на тази основа можем да осъществим съответно за всеки конкретен случай лечение и поведение. Остро разгърналите се форми на астма могат да протекат много бързо, да прогресират и да наложат приемането на страдащия по спешност в болница. Това е необходимо, защото с провежданото лечение в домашни условия не винаги може да се постигне желаният резултат. Вашият лекар е преценил, че за изясняване на Вашия случай и за по-нататъшното Ви лечение е необходимо да постъпите в болница, където ще бъдете диагностициран/а и лекуван/а в най-подходящи условия. През времетраенето на периода на лечение ще трябва да провеждате назначеното Ви лечение, да спазвате предписания режим, както и да съобщавате на лекуващия лекар всички възникнали оплаквания или проблеми, които счетете за важни. Вашият престой в клиниката ще продължи не по-малко от 4 дни. Ще Ви бъдат извършвани различни изследвания, вкл. изследване на дишането, газов анализ на артериална кръв, биохимично изследване на кръвта, микробиологични изследвания, рентгеново изследване на белия дроб, както и други допълнителни изследвания при необходимост. За тях ще бъдете допълнително информирани преди съгласието Ви да бъдат извършени. Вашето лечение ще включва лекарства, които разширяват дихателните пътища (бронходилататори) и потискат тяхното възпаление (кортикостероиди), а ако се прецени за необходимо – антибиотик, кислород и др., за които ще бъдете информирани. Те ще бъдат прилагани венозно, през устата и чрез инхалации в зависимост от изискванията за всяко конкретно лекарство.
Ваши близки могат да Ви посещават ежедневно, но е желателно посещенията при Вас да бъдат приблизително по едно и също време и да бъдат съобразени с условията в отделението, където сте настанени и възможностите на лекуващият Ви екип.
Ние ще следим Вашето здравословно състояние в продължение на целия престой от деня, в който Ви приемем в болницата, докато състоянието Ви се подобри и стане възможно изписването Ви или Вие сам решите да се откажете от активно лечение. Какво ще стане след Вашето постъпване в болницата? Лекуващият лекар ще Ви прегледа, разпита и ще назначи необходими изследвания, които до този момент не са направени преди настаняването Ви в отделението. Те могат да включват изследване на дишането, ЕКГ, рентгенови изследвания, вземане на проба кръв за газов анализ и лабораторни изследвания, както и други необходими изследвания, за които Вие ще бъдете информирани, ако се наложи. След първоначалната оценка при нужда ще Ви бъде назначено лечение със средства, които разширяват бронхите, кислород, противовъзпалителни препарати, както и други медикаменти според състоянието Ви. Ако състоянието Ви не се подобри, влошавате се или изпитвате дихателна умора, може да се наложи провеждане на механично подпомагане на дишането. При всички случаи от Вас ще се иска активно съдействие при вземане на всяко едно решение по отношение на лечебните процедури. Ако по време на лечението почувствате неприятни странични ефекти, можете да поискате от лекуващия Ви екип да преоцени състоянието Ви и съответно при нужда да коригира лечението.
Ако по време на лечението пожелаете да го прекратите, можете да направите това по всяко време, без да сте длъжни да давате обяснения. Необходимо е обаче да изразите това свое желание писмено, като с това си действие освобождавате лекуващия Ви екип от отговорността за по нататъшното Ви здравословно състояние.
Ако в течение на този престой имате каквито и да е въпроси относно вида на лечението, изследванията или правата Ви като пациент, или ако смятате, че сте получили увреждане, свързано с лечението, обръщайте се към своя или дежурния лекар по всяко време.
Ако решите да се откажете от лечение, не може да Ви се търси отговорност. В такъв
случай обаче Вие нямате основание да търсите отговорност от лекуващия Ви екип. Моля Ви
да помните, че всички наши действия са насочени само към грижите за Вашето здраве.

При приемането пациентите трябва да представят:

  • Валиден документ за самоличност
  • Направление за хоспитализация бланка на НЗОК № 7, издадено от ОПЛ, специалист от извънболнична помощ, ЦСМП или друга болница (издадено електронно с валиден НРН от НЗИС)
  • Амбулаторен лист от изпращащото лечебно заведение (издадено електронно)
  • Резултати от извършени преди постъпването изследвания (клинико-лабораторни, образни и др.)
  • Епикризи от предишни пролежавания и/или от други болници
  • ТЕЛК-решение /ако има такова/
  • Фактури за платени потребителски такси в болници от началото на календарната година

Клиничните пътеки, за които СБАЛББ-Перник ЕООД има договор с РЗОК са:

  • КП 38 – Диагностика и лечение ХОББ-остра екзацербация
  • КП 39 – Диагностика и лечение на брохнопневмония и бронхиолит при лица над 18год. възраст
  • КП 40.1 – Диагностика и лечение на бронхиална астма: среднотежък и тежък пристъп при лица над 18г
  • КП 41.1 – Диагностика и лечение на алергични и инфекциозно-алергични заболявания на дихателната система при лица над 18 г
  • КП 42.1–Диагностика и лечение на гнойно-възпалителни заболявания на бронхобелодробната система при лица над 18 год възраст
  • КП 43 – Бронхоскопски процедури с неголям обем и сложност в пулмологията
  • КП 45 – Лечение на декомпенсирана хронична дихателна недостатъчност при болести на дихателната система

Лечението на болни с туберкулоза се извършва съгласно изискванията на Националната програма за борба с туберкулозата и е напълно безплатно за пациентите.

При постъпване пациентите трябва да носят:

  • Личен термометър
  • Прибори за хранене
  • Бутилирана вода за пиене
  • Тоалетни принадлежности
  • Дрехи, подходящи за носене в болничната стая
  • Чехли за баня